O drewnie

Drewno to materiał, którego zastosowanie na ziemiach Polski nie ma porównania z niczym. Było stosowane do budowy domów, kościołów, mostów, zamków, statków ale także narzędzi rolniczych, przedmiotów użytku domowego a nawet kół zębatych w młynach. Jest zatem przetestowane na wszystkie sposoby we wszystkich możliwych warunkach: na ziemi pod ziemią na wodzie i pod wodą. Polacy w najwyższy sposób opanowali pozyskiwanie, przechowywanie i obróbkę drewna. Pod tym względem nie jesteśmy wyjątkiem w większości rozwiniętych krajów o naszym klimacie i podobnych do naszych warunkach przyrodniczych dominują budynki drewniane. W Polsce zostało to zakłócone gdyż Władza Ludowa tępiła budownictwo ludowe. Dlatego obecnie w Polsce jest zdecydowanie więcej budynków murowanych niż drewnianych. Jest to jednak sprzeczne z naturą dlatego trend ten się na pewno zmieni. Drewno to produkt żywego organizmu nie powstało w kontrolowanym procesie przemysłowym. Dlatego nie można od tego materiału wymagać jednakowych cech i idealnej formy jak od wyrobu syntetycznego. Drewno ma prawo mieć sęk, ma prawo pękać wzdłużnie, lekko się odkształcić. Oczywiście tolerancja jest różna dla różnych elementów. Deski podłogowe nie mają prawa się odkształcić w widoczny sposób, podczas gdy w elementach konstrukcyjnych pewne odkształcenia i spękania są tolerowane.

Drewno stosowane do budowy domów jest starannie sortowane oraz suszone komorowo do wilgotności ok. 18%, drewno na ściany domu z bali grubości ponad 16 cm jest ręcznie obrabiane i suche powierzchniowo ale niesezonowane. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to problem i tak się robiło przez wieki.

Konstrukcja

Ściany sumikowo-łątkowe : łączone w narożnikach za pomocą słupa narożnego lub klasycznie “na jaskółczy ogon”. Wszystkie elementy ściany takie jak: podwalina, łątki (słupy pośrednie i narożne) i sumiki (bale wpuszczane pomiędzy słupy) są suszone i obrabiane maszynowo. Bale łączone są pomiędzy sobą oraz podwaliną podwójnym własnym pióro-wpustem. Bale w ścianach są wysokości 24 cm i grubości 10 cm.

Ściana wieńcowa, tradycyjna z ręcznie obrabianych bali (płazów). Bale z powodu ręcznej obróbki są różnej wysokości. Ściana o wysokości 3 metrów składa się z maks. 10-11 warstw bali, bale są więc wysokości ok.30 cm. Każda ściana z tego powodu jest unikalna w swoim rodzaju, tak jak kamień naturalny, czy linie papilarne.Połączenia bali wykonywane są ręcznie, pomiędzy sobą za pomocą “tebli” (kołków z drewna liściastego)a w narożach łączone na tzw. “jaskółczy ogon” lub z wystającymi “długimi węgłami”. Bale o grubości od 16 do 24 cm są wstępnie zabezpieczane solnymi impregnatami typu FOBOS M4 Jest to zabezpieczenie przed działaniem ognia, grzybów domowych, grzybów pleśniowych oraz owadów – technicznych szkodników drewna. Nadaje drewnu cechę niezapalności. Jednocześnie nie obniża wytrzymałości drewna, nie powoduje korozji stali. Do impregnacji stosuje się roztwory wodne preparatu.

Trwałość

W powszechnym mniemaniu drewno jest mało trwałym materiałem. W porównaniu z kamieniem naturalnym czy ceramiką jest to prawdą. Ale już większość współczesnych nam materiałów jest wyraźnie gorsza niż drewno. Najstarsze drewniane kościoły w Polsce mają po 600 lat a w wilgotnym klimacie Norwegii zachowały się drewniane kościoły w wieku około 1000 lat. Dlatego możemy być pewni że jeżeli zainwestujemy w dom drewniany to będziemy się mogli nim cieszyć zarówno my jak i kilka pokoleń po nas. Budownictwo drewniane ma także taką zaletę że zostało przetestowane w naszym klimacie przez tysiące lat dlatego wiemy jak się ono zachowa w długim czasie i jak z nim postępować. Takiej wiedzy nie mamy o większości dostępnych obecnie materiałów budowlanych.

Żeby zwiększyć trwałość naszych domów stosujemy najnowszej generacji sprawdzone impregnaty i farby (np.: Tikkurila)

Nasze domy są zatem nie mniej trwałe niż większość obecnie budowanych domów murowanych, a od części z nich są nawet bardziej trwałe.

100_0761
100_0761